Sport w szkole

ROK SZKOŁY W RUCHU W obecnym roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach  Roku Szkoły w Ruchu. Szkoła podejmowała działania na rzecz aktywności fizycznej w następujących obszarach:

1. Ruch w szkole.
  • Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (obszar nr 1)

a.) Dnia 10 stycznia 2014r odbyła się lekcja z koszykówki w klasie II C chłopców.

Temat lekcji: Doskonalenie podań   i chwytów piłki ze zmianami miejsc i pozycji. Rzuty z dwutaktu w koszykówce.

Celem lekcji była poprawa jakości podań i chwytów piłki oraz rzuty z dwutaktu na kosz. Dzięki zastosowaniu gier i zabaw uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Nowe ćwiczenia szybko przyswoili i potrafili je wykonać, a lekcja stała się ciekawsza i bardziej atrakcyjna. (zobacz konspekt lekcji)

b.)  12 marca 2014r. odbyła się lekcja z piłki ręcznej w klasie IIBC dziewcząt.

Temat lekcji: Atak pozycyjny – doskonalenie rzutów w piłce ręcznej w układzie zespołowym.

Cel lekcji to poprawne wykonanie ataku pozycyjnego ze zmianą miejsc oraz wykonanie rzutów z różnych pozycji. Rozgrzewka miała na celu doprowadzenie do wszechstronnego rozgrzania organizmu ćwiczącego młodego człowieka, wykorzystano do tych ćwiczeń płotki lekkoatletyczne, które urozmaiciły tę lekcję. Dziewczęta bardzo dobrze poradziły sobie z nowymi ćwiczeniami. Na koniec rozegrały  mecz klasowy, który dzięki poznanym elementom stał się efektowny. Uczennice były zadowolone z lekcji, gdzie panowała miła i przyjazna atmosfera. (zobacz konspekt lekcji)

• Pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)

a.) Na  przełomie grudnia i stycznia dla poszczególnych oddziałów organizowane były wyjścia na lodowisko „Biały Orlik”

Celem zajęć było zachęcenie młodzieży do  aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, nauka oraz doskonalenie jazdy na łyżwach. Zajęcia na lodowisku przyniosły wiele radości i satysfakcji młodzieży i nauczycielom. A efekty takich spotkań były już widoczne podczas  tegorocznych ferii zimowych. (zobacz galerię zdjęć)

b.) Od grudnia 2013 r. w naszej szkole odbywają się rozgrywki międzyklasowe w siatkówkę dziewcząt. Zespoły walczą o tytuł Najlepszej Klasy Siatkarskiej w Szkole. Rozstrzygnięcie turnieju nastąpi w maju br.

c.) Wychodząc na przeciw zainteresowaniom uczniów, w naszej szkole prowadzone są Piątkowe Popołudnia z Siatkówką. W zajęciach tych uczestniczy młodzież, która pragnie pogłębić umiejętności techniczno-taktyczne z tej dyscypliny. Głównym celem jest ogólny rozwój sprawności fizycznej, poprawa stanu zdrowia, kondycji i koordynacji ruchowej. Podczas zajęć młodzież uczy się zdrowej rywalizacji, zasad fair play, umiejętności współpracy i tolerancji przejawiającej się w poszanowaniu innych.

2. Ruch poza szkołą.

• Zajęcia niezorganizowane (obszar nr 7)

a.) W styczniu br. w okresie dwóch tygodni w naszej szkole odbywały się „Przerwy z muzyką”, gdzie uczniowie naszego gimnazjum wraz z uczniami szkoły podstawowej mogli wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach gimnastycznych i aerobiku przy muzyce, które były prowadzone przez uczniów. Aktywne przerwy cieszyły się dużą popularnością.

b.) 25 stycznia br. odbył się Turniej Drużyn Amatorskich o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Łosicach. W turnieju wzięli udział dorośli pasjonaci siatkówki powiatu łosickiego jak również nasi uczniowie gimnazjum. Turnieje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym organizowane są turnieje w sposób cykliczny przynajmniej dwa razy w roku. (zobacz informacje na losice.info.pl)