REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI FRANCUSKIEJ

Uczennice naszego gimnazjum po raz pierwszy wzięły udział w Rejonowym Konkursie Recytatorskim Poezji Francuskiej, który odbył się 11 stycznia 2017 roku w Białej Podlaskiej.

Konkurs odznaczył się wysokim poziomem, uczestnikami konkursu w szczególności byli uczniowie szkól ponadgimnazjalnych.

Jury oceniało:

- dobór i rozumienie tekstu

- stopień jego trudności

- wkład pracy włożony przez uczestnika w opanowanie języka francuskiego

- wymowę, dykcję, modulację głosu, ekspresję

- ogólne wrażenie

Uczennice przedstawiły ambitny repertuar wielkich poetów francuskich.  Ania Howałko  wybrała wiersz pt. Chat (Kot) Charles’a Baudelaire’a prekursora symbolizmu i dekadentyzmu. Gabrysia Mitura  wyrecytowała wiersz Pierre’a Gamarra pt. Un poème pour toi (Poezja dla ciebie),  największego francuskiego poety dla dzieci i młodzieży. Trzecia uczestniczka, Weronika Śmieciuch powiedziała wiersz pt. Dans Paris (W Paryżu) napisany przez Paul’a Eluard’a  jednego z największych przedstawicieli dadaizmu i surrealizmu. Do konkursu, uczestniczki przygotowała p. Agnieszka Zych.

Ania, Gabrysia i Weronika znakomicie opanowały trudne teksty. Wykazały się bardzo dobrą dykcją, ciekawą interpretacją a w szczególności bardzo dużą odwagą. Nasze uczennice były najmłodszymi uczestniczkami konkursu. Jury doceniło pracę dziewczyn a w szczególności wyróżniono Anię Howałko.

Brawo dziewczyny! Félicitation!