W roku szkolnym 2015/2016 nasze Gimnazjum przystąpiło do III edycji Programu „WF Z KLASĄ”. Jest to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „ Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.
Program WF z Klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia tak obowiązkowe, jak dodatkowe mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, lecz także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.
Aby otrzymać zaliczenie programu w Naszej szkole powinny zostać zrealizowane następujące zadania:
1. Sportowy Okrągły Stół (SOS). Zorganizowaliśmy szkolną debatę dotyczącą udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Rozmawialiśmy o tym, jakie oczekiwania mają uczniowie, a jakie nauczyciele.
2. Każda szkoła realizuje przynajmniej dwa zadania semestralne z puli zaproponowanej przez CEO np.:
- WF dla mniej wysportowanych,
- Ruch na przerwach i innych lekcjach,
- Tik na wf,
- Rozruszaj rodziców,
- Odwrócona lekcja,
- Innowacyjne zajęcia pozalekcyjne,
- Wf dla dziewczyn,
- Wf poza szkołą / salą gimnastyczna,
- Sport receptą na sukces,
lub realizuje ścieżkę edukacyjną w formie projektu przez cały rok szkolny do wyboru jedna z dwóch: zdrowotna lub regionalno-turystyczna.
Wybraliśmy dwa zadania do realizacji w programie.
- „Wf dla dziewczyn” – realizacja w pierwszym semestrze
- „Rozruszaj rodziców” – realizacja w drugim semestrze
Szczegółowy opis z debaty możecie zobaczyć tutaj.
3. Lokalna Akcja Sportowa (LAS). Istotą LAS jest włączenie do działań społeczności lokalnej lub innej zaprzyjaźnionej szkoły. Możemy sami zorganizować sportowe wydarzenie albo aktywnie włączyć się w większą akcję ogólnopolską (np. Polska biega, Polska na rowery).
4. Dokumentacja działań na blogu.
Blog to rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. W naszym programie nauczyciel p. Marek Łukasiuk założył konto na specjalnej platformie i opisuje podjęte w szkole działania związane z wykonywaniem zadań. Wpisy mogą być komentowane przez innych uczestników. Moderatorzy WF-u z klasą czytają wpisy, zamieszczają swoje uwagi i wybierają najciekawsze z nich, tworząc tym samym zbiór Dobrych Praktyk – rozwiązań zasługujących na szczególną uwagę.
Koordynator programu
Edyta Kucewicz