Witaj Majowa Jutrzenko!

Dn. 6.05.2015r. w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łosicach odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysty apel rozpoczął dyr. gimnazjum – p. Jacek Izdebski: wprowadzono sztandar szkoły oraz odśpiewano hymn narodowy.
Następnie uczniowie klas II zaprezentowali, przygotowany pod kierunkiem swoich wychowawców – p. M. Kujko, p. E. Steckiej oraz p. D. Oleksiuk, montaż słowno-muzyczny nawiązujący do pamiętnych historycznych wydarzeń. Wiersze, piosenki, dekoracje oraz stroje z minionej epoki stworzyły autentyczną atmosferę tamtych dni. Młodzież z ożywieniem przysłuchiwała się radosnym akordom pieśni: „Witaj Majowa Jutrzenko…” oraz z refleksją i zadumą przyjęła tekst Roty: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” by w końcu zasłuchać się w piosence:

„Pytasz mnie, co właściwie mnie tu trzyma,
Mówisz mi, że nad Polską szare mgły…
…Może ten szczególny kolor nieba,
Może tu przeżytych tyle lat,
Może ten szczególny zapach chleba,
Może te pochylone strzechy chat…”

Uroczystość była prawdziwą lekcją historii – inną, ale jakże ciekawą.

M. Kujko,  E. Stecka, D. Oleksiuk

Konkurs plastyczny. Zapraszamy!!!

Biblioteka szkolna włącza się w obchody „Tygodnia Bibliotek 2015″. W związku z tym zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na plakat promujący bibliotekę szkolną. Format pracy i technika wykonania – dowolna. Termin składania prac upływa 25 maja 2015r. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.
Zapraszamy!!!

Tydzień Bibliotek 2015

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Jak Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uzasadnia tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek?

Życie każdego człowieka to nieustanne wybory: od tych codziennych, których się nawet nie dostrzega, aż po istotne wybory życiowe, które na długie lata determinują życie osobiste, rodzinne, zawodowe czy społeczne. Wybory mogą być spontaniczne lub głęboko przemyślane, ale ich istotą jest zawsze istnienie różnych możliwości. Współczesny świat w wielu dziedzinach dostarcza tych możliwości cały szereg. O uwagę i zainteresowanie odbiorcy walczą różne media, a na uczestników czekają liczne oferty edukacji i rozwoju osobistego oraz spędzania wolnego czasu. Dlaczego więc „wybieram bibliotekę”?

Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego. W rzeczywistości nieaktywnych linków internetowych i efemerycznych projektów biblioteki są rzecznikiem i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji. Jeżeli więc konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę”.

Biblioteki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Coraz częściej dysponują także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami. Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieram bibliotekę”.

Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę”.

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

Źródło: SBP